زنگ خبرگان برای رهبری به صدا درآمده است

خلاصه:
آیت الله دستغیب: اینجانب صادقانه و خیرخواهانه عرض می کنم تا دیر نشده خبرگان برای اعادۀ حیثیت از مرجعیت، تشکیل جلسه دهد آن هم علنی و مطالب بررسی گردد و به خواست مردم که همان قانون اساسی است جواب داده شود و به شکایات آنها به وسیلۀ نمایندگان آنها یعنی آقای موسوی و آقای کروبی رسیدگی شود، ببینید چه قدر محبوب خواهید شد و حفظ نظام این است، که باید بماند، و اشخاص می روند امّا اعمال و رفتار آنها باقی است./ بیت رهبری از تشکیل جلسه مجلس خبرگان نگران است. زیرا در چنین جلسه ای بی شک اعتراض به سوء تدبیر مدیران عالی کشور و ظلم به مردم مورد بررسی قرار خواهد گرفت. معنای این سخن یعنی عمل کردن مجلس خبرگان به وظیفه قانونی خود در ارزیابی عملکرد رهبری و تصمیم درباره عزل وی.
ارسلان بساسيري :
زنگ خبرگان برای رهبری به صدا درآمده است
شبکه جنبش راه سبز (جرس): دامنه اعتراض مردم ایران به مجلس خبرگان رهبری هم رسید، تا پس از سالها بی توجهی این مجلس به خواست مردم در نظارت بر عملکرد رهبری، بعنوان یک تکلیف قانونی، این مهم از سوی اعضای این مجلس نیز مطالبه شود. یک ماه پیش آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان، با تاکید بر ضرورت حاکمیت قانون برای حل بحران پیش آمده، نگاهها را به وظیفه قانونی این مجلس معطوف ساخت و اینک یک عضو دیگر، رسما خواهان تشکیل جلسه فوق العاده مجلس خبرگان شده است.
آیت الله سید علی محمد دستغیب نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری در بیانیه ای که دیروز در وب سایتش قرار داد، تصریح کرد: «اینجانب صادقانه و خیرخواهانه عرض می کنم تا دیر نشده خبرگان برای اعادۀ حیثیت از مرجعیت، تشکیل جلسه دهد آن هم علنی و مطالب بررسی گردد و به خواست مردم که همان قانون اساسی است جواب داده شود و به شکایات آنها به وسیلۀ نمایندگان آنها یعنی آقای موسوی و آقای کروبی رسیدگی شود، ببینید چه قدر محبوب خواهید شد و حفظ نظام این است، که باید بماند، و اشخاص می روند امّا اعمال و رفتار آنها باقی است. مخفی نباشد که خبرگان مجتهد هستند و تقلید بر مجتهد حرام است. یعنی تشخیص صدق و کذب هر موضوعی باید با تحقیق و تفحّص بر طبق شرع و قانون صورت گیرد.»
آیت الله سید علی محمد دستغیب تصریح کرد: «وظیفه خبرگان است که از بند بند قانون اساسی دفاع کند و مردم را همراه داشته باشد. فلسفه وجودی خبرگان حفظ قانون اساسی است. مردم به خبرگان به عنوان وکلای خود رأی دادند که نگهبان قانون اساسی باشند.»
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری در بیانیه خود تصریح کرده است: «هر فقیهی فی الجمله بر پیروانش ولایت دارد ، اما اینکه گفته می شود این شخص بر همه نقاط کره زمین ولایت دارد بی مدرک است». به نظر این فقیه شیرازی «ولایت مطلقه، اعلمیت و اعدلیت و پشتیبانی قاطع علما و مردم را می طلبد». از دیدگاه آیت الله دستغیب « اگر مردم حمایتشان را از این ولایت فقیه برداشتند، دیگر از این ولایت کاری ساخته نیست و در واقع ارزشی ندارد.»
آیت الله دستغیب در بخش دیگری از بیانیه خود، وقایع اخیر را اینگونه تحلیل کرده است: "در وقایع اخیر (انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری) اعتراض مردم در راهپیمایی ها که هنوز هم معترضند، به نتیجه انتخابات و روند آن، به خاطر عمل نشدن به قانون بوده و هست. اگر قانون به خوبی اجرا می گردید مردم اعتراضی نداشتند، چون خودشان به آن رأی داده اند. چه کسانی جز خبرگان، حافظ و نگهبان قانون اساسی هستند. مجلس خبرگان قانون اساسی مجلسی بود نظیر همین خبرگان فعلی و بعضی از اعضای این مجلس از اعضای آن بودند و در تدوین قانون اساسی شرکت داشتند. مردم از ایشان می خواهند که به خواسته های آنها بر طبق قانون اساسی رسیدگی شود. معلوم اینجانب است که اگر مردم متوجّه شوند که خبرگان در جهت احقاق حق مردم سعی دارند و برای حفظ قانون اساسی و رأی آنها احترام قائلند، ساکت می شوند و راضی به تحقّق قانون اساسی هستند، چون خودشان شعار دادند و نسل امروز هم شعارش این است که: ـ استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی ـ امّا باید خود خبرگان متوجّه کیفیّت و نظر جامعه باشند. "
آیت الله دستغیب ضمن مقایسه نحوه برخورد مجلس خبرگان با حجّت الاسلام و المسلمین سیّد محمّد خاتمی و دکتر محمود احمدی نژاد می پرسد «آیا یک بار از ایشان دعوت شد که در جلسه ای از شانزده اجلاسیه خبرگان بیایند و به سؤالات پاسخ دهند یا او را از خود دور کردیم و حتّی گفته شد او اجنبی است و اتّهامات دیگر. امّا رئیس دولت نهم که در کسوت روحانیت نبود چند بار از او دعوت شد و به سؤالات هم پاسخ نداد و دیگری را برای این جهت معیّن کرد و بعضی از اعضای خبرگان اعتراض به نامربوط بودن مطالب نمودند. آیا این محلّ سؤال برای مردم نیست که چرا خبرگان این همه تبعض قائل می شوند؟»
پس از سخنان تاریخی آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان رهبری در نماز جمعه تهران، بیانیه آیت الله دستغیب نخستین اعتراض یکی از اعضای این مجلس عالی است. وی برای نخستین بار تشکیل جلسه علنی مجلس خبرگان «برای اعاده حیثیت مرجعیت و رسیدگی به اعتراض مردم در انتخابات ریاست جمهوری» را پیشنهاد کرده است. وی بر وظیفه خبرگان در پاسداری از قانون اساسی تأکید کرده است و از اجحاف در حق خاتمی و ارفاق به احمدی نژاد و بی اعتنائی وی گلایه کرده است.
آیت الله دستغیب در بیانات نه چندان واضح خود کوشیده است در چارچوب نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی آن بحران پیش آمده را با سرپنجه تدبیر خبرگان حل کند. بی شک در صورت تشکیل جلسه خبرگان دو فراکسیون این مجلس در مقابل هم صف آرائی خواهند کرد. فراکسیون اصول گرایان به رهبری آیت الله محمد یزدی با حدود 18 عضو از رهبری آیت الله خامنه ای و ریاست جمهوری احمدی نژاد حمایت بی قید و شرط می کند. حکومت ایران این فراکسیون 18 نفره را بدون ارائه هر گونه سند و مدرکی پنجاه و چند نفر معرفی کرده است.
فراکسیون دوم به رهبری آیت الله هاشمی رفسنجانی از شنیدن صدای اعتراض مردم، آزاد کردن زندانیان سیاسی، پایان تفتیش و خفقان مطبوعات، دلجوئی از آسیب دیدگان و در یک کلام تن دادن به رأی مردم دفاع می کند. آیت الله دستغیب شجاع ترین و صریح اللهجه ترین عضو این فراکسیون است. این فراکسیون مجلس خبرگان رهبری بیش از چهل عضو دارد.
سی عضو باقیمانده مجلس خبرگان رهبری بر اساس شرائط روز تصمیم می گیرند و میانه محسوب می شوند. پیش بینی می شود بخش قابل توجهی از این میانه رو ها با مشاهده مظالم اخیر به جانب ملت متمایل شده باشند. بیت رهبری از تشکیل جلسه مجلس خبرگان نگران است. زیرا در چنین جلسه ای بی شک اعتراض به سوء تدبیر مدیران عالی کشور و ظلم به مردم مورد بررسی قرار خواهد گرفت. معنای این سخن یعنی عمل کردن مجلس خبرگان به وظیفه قانونی خود در ارزیابی عملکرد رهبری و تصمیم درباره عزل وی.
در فتاوای تاریخی مورخ 19 تیر 88 آیت الله العظمی منتظری به راهکار شرعی نفی ولایت جائر و وظیفه دینی خواص و توده مردم اشاره شده بود. آیت الله طاهری اصفهانی نیز چندی قبل در استعفانامه تاریخی خود از امامت جمعه اصفهان به حقایقی از این دست اشاره کرده بود. بسیار بعید به نظر می رسد که اعضای فراکسیون اصلاح طلب مجلس خبرگان رهبری بتوانند به صراحت این دو عالم بزرگ اصفهانی انتقاد کنند. اما نفس تشکیل جلسه خبرگان در این شرائط بحرانی پیروزی برای اصلاح طلبان و رئیس آن هاشمی رفسنجانی است.
برهمین اساس پیش بینی می شود که در نماز جمعه این هفته تهران که با سهمیه بسیج رهبری به احمد خاتمی رسیده است، پاتک فراکسیون اصول گرا به نامه دستغیب شیرازی را شاهد باشیم. به هر حال نامه دستغیب نشان داد که دامنه جنبش سبز به مجلس خبرگان هم رسیده است و رهبری از تصور آنچه فراکسیون اصلاح طلب خبرگان ممکن است در سر داشته باشند هر شب کابوس می بیند و بر فشار خود بر علمای مستقل و مردمی می افزاید. آیا دیگر فقها و مراجع به ندای وجدان خود پاسخ خواهند داد؟ روزهای آینده مردم ایران نتیجه آزمون بزرگ روحانیت را بررسی خواهند کرد، قبولی ها و رفوزه ها.
منبع

Advertisements
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: